Ana sayfa / Klima Nedir?

Klima Nedir?

Klima Nedir ?

 

Klima Nedir

İnsanların rahat çalışabileceği ve rahatKlima Nedireğlenebileceği bir ortamın oluşturulması için yapay yollarla veya teknolojik yöntemlerle atmosferik çevre koşullarının değiştirilerek ısıtma gerektiğinde soğutma işlemine tabi tutulması munasebetiyle yaşamımızı rahat sürdürebileceğimiz bir ortamın oluşmasını sağlayan yapay yolların ve teknolojik yöntemlerin tümüne İklimlendirme denir.

Klimalar ortamda bulunan havayı alıp içeri ısı değişikliği yaparak aynı anda içerinin silkilason sonucu tozları iç unite hava filtrelerinde biriktiren konfor amaçlı kullanılan bir cihazdır.

Bir başka deneyimle klima insanların daha rahat ve verimli olarak yaşayabilmesi veya bazı şeyleri koruyabilmesi veya çalıstırabilmesi için kapalı ortamın havasını:

  • Soğutan

  • Nemini alan

  • Nemlendiren

  • Isıtan(isteğe bağlı)

  • Taze hava veren(isteğe bağlı)

  • toz ve partikülleri filtreleyen cihazdır.

 Klima Çeşitleri İçin Tıklayınız

Klima Nedir ? Klimanın Çalışma Prensipleri

Klima nedir sorusuna Klimanın çalışma prensibi, klima cihazının belirli bir basınç  ortamında bulunan sıvı haldeki soğutucu gazın beklenen sıcaklıkta buharlaştırılması ve buhar halden tekrar sıvı hale geçmesidir. Çalışma prensibini termodinamiğin ikinci kanunu açıklar.

Dolaşım sıvısı olarak kullanılan gaz bir kompresör yardımıyla emilip sıkıştırılarak sıvı hale getirilir. Sıkıştırma esnasında açığa çıkan ısı bir fan motoru  vasıtasıyla atmosferik çevreye (dış mekana) atılır . Bu sıvı daha sonraki aşamada genleşme valfi vasıtası ve üzerindeki basıncın küçültülmesi ile bulunduğu ortamdan ısı alarak gaz haline dönüşür. Bu esnada bulunduğu ortamdan ısı aldığı için ortam sıcaklığını da yükseltmiş yada düşürmüş olur. Soğutma akışkanı kompresör tarafından emilerek dolaşım aynı halde tekrarlanır.

Cesur Teknik Klima servisi Sizlere Her zaman Bilgilendirir. klima Servisi Hizmetimizden Memnun olmanızı temenni eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Ara