Ana sayfa / Genel / Kanallı Klima Sistemleri

Kanallı Klima Sistemleri

Yurdumuzda geniş bir kullanım yeri bulunan kanallı klima sistemleri nin, kapalı yerlerin bağımsız bir şekilde ısıtılmasında, soğutulmasında ve iklimlendirilmesinde kullanılan kanallı klima sistemleri nin kullanımı Türkiye de de gün geçtikçe artmaktadır.

Kanalı Klima Sistemleri

Kanallı klima sistemleri, bulunduğu yerin havasını istenilen konfor olanağına getirirken taze ve temiz hava alma olanağının bulunması nedeni ile daha sağlıklı bir hava elde edilmektedir.

Gelişen teknoloji ile birlikte toplumun kapalı yerlerde bulunma süreleri gün geçtikçe yükselmekte ve bu mahal konforuna daha çok önem arz etmektedir. İş ve çalışma yerleri, öğrenim yerleri, hastaneler, kafe barlar, sinema solonları, alış veriş merkezleri gibi toplumun çok sayıda bulunduğu kapalı ortamların bulunan yerin havasının konfor olanaklarında tutulabilmesi ile toplum daha mutlu ve daha verimli bir yer sağlanabilmektedir.

Yapılan araştırmalar göstermektedir ki rahatlık şartlarına sahip yerlerde bulunan insanlar, bu şartlara sahip olmayan yerlerde bulunan insanlara göre daha sağlıklı daha çalışkan olabilmektedir. Kapalı yerlerin istenilen rahatlık şartlarında olabilmeleri bu ortamların soğutma ısıtma iklimlendirilmeleri ve havalandırılmaları ile arz edilmektedir.

Kapalı bir yerin iklimlendirilmesi ile dış hava ortamının şartlarından bağımsız bir şekilde  ortam havasının iklimlendirilmesi ısıtılması ve soğutulması, neminin alınması veya nemlendirilmesi, temizlenmesi sağlanırken ortama taze hava sağlayarak ortam havasının kalitesini yükseltilir. Bulunan yerin iklimlendirilmesinde kullanılacak kanallı klima sistemi nin (cihazların) doğru olarak seçilebilmesi için ısıtma ve soğutma kapasitesinin doğru ve tam olarak hesaplanması gerekir.

Kanallı klima sistemleri konfor Şartları ve cihaz secimi

Dış ortama bağımsız kapalı ortamların iklimlendirilmesinde ilk yapacağımız  konfor şartları belirtmek olmalıdır. Daha sonraki başarmamız ise seçtiğimiz klima ve projelendirdiğimiz klima kanalları ile konforu sağlamaktır. Mahallinin sıcaklığı ve nemi, sistemin mahalde oluşturacağı gürültü seviyesi ve kaplayacağı alan; konfor şartlarını belirleyen en önemli unsurdur.

Yaz çalışması için çeşitli ortamın konfor sıcaklık ölçüleri ve nem değerleri aşağıda belirtilmiştir.

Kanallı klima sistemleri konfor şartları ve cihaz seçimi
MAHAL SICAKLIK NEM
Bürolar 25+0.5 *C 50%+10%
Restaurantlar 25+0.5 *C 50%+10%
Banka Şubeleri 25+0.5 *C 50%+10%
Bilgi İşlem Yerleri 22-24 *C 50%+10%
Mutfaklar 28-30 *C 50%+10%
Müstakil Evler 23-25 *C 50%+10%

Rahatlık şartları oluşturduktan sonra bu şartları sağlayacak olan kanallı klima sisteleri cihazını belirlenmelidir. kanallı klima sistemleri ve klima cihazı belirlenirken iklimlendirilecek yerin ısısal kazanc bilgileri bilinmeli ve bu kapasiteye uygun bir klima cihazı, cihazın elektrik tüketimi ve servis kolaylığı göz ardı edilmeden seçim yapılmalıdır.

Teknik Servis Hizmetleri

Klima Teknik Servisi

5 / 5 ( 2 votes )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Ara