Ana sayfa / Doğal gaz / Doğalgaz Nedir Doğalgaz özellikleri Doğalgaz nerelerde kullanılır
Doğalgaz Nedir
Doğalgaz Nedir

Doğalgaz Nedir Doğalgaz özellikleri Doğalgaz nerelerde kullanılır

Doğalgaz Nedir Doğalgaz özellikleri Doğalgaz nerelerde kullanılır, Kombi teknik servisi doğal gaz özellikleri, Doğalgaz neden oluşur, Doğalgaz İşlendiği Yerler, Doğalgaz Rezervi En Çok Olan Ülkeler, Türkiye’de Doğalgaz Nerede Çıkarılıyor? ile ilgili İstanbul Teknik Servisi olarak hizmet vermekte olan; Cesur Teknik Servis Hizmetleri firmasına ait https://cesurteknik.com/ web sitesinde bulunan Doğalgaz Nedir Doğalgaz özellikleri Doğalgaz nerelerde kullanılır sayfamızdan faydalanabilirsiniz.

Doğalgaz özellikleri

Doğalgaz nedir? Gittikçe daha yaygın şekilde kullanılan gazlardan biri olarak karşımıza çıkan doğal gaz renksiz, kokusuz, zehirsiz ve havadan hafif bir yakıt olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu özellikleri arasında kokusuz olmasının bir dezavantajı da bulunmaktadır. Kokusuz olan doğal gaz, sızıntı yaptığı takdirde fark edilemez. Bu sebeple tehlikeli durumlarla karşılaşmak söz konusu olabilmektedir. Bu tehlikeler sebebi ile doğal gazın özel olarak kokulandırıldığını görebiliyoruz.

Özellikle yakıt olarak tüketilmesi sebebi ile sıklıkla karşılaşılan bir gaz olan doğal gazın en önemli özeliğinin ise yakıt olarak kullanılırken havayı kirletmiyor oluşu karşımıza çıkıyor.

İstanbul Kombi Servisi Cesur teknik kombi servis hizmetleri web sayfasında; Doğalgaz Nedir, Doğalgaz özellikleri, Doğalgaz nerelerde kullanılır, Doğalgaz neden oluşur, Kombi teknik servisi, doğal gaz özellikleri, doğalgaz nasıl oluşur, doğal gaz nedir, doğalgaz kombi, doğalgaz sobası, doğalgaz şofben, doğalgaz yedek parça, doğalgaz nedir kısaca bilgiler sunulmuştur.

Doğalgaz nerelerde kullanılır

Doğalgaz özellikleri; Gaz halinde bulunması sebebi ile havayla daha iyi bir karışım oluşturabilen doğal gaz kolay yanmasının yanı sıra tam yandığı zaman mavi bir alev oluşturan bir gaz olarak göze çarpmaktadır.

Gaz halinde bunuyor olmasından dolayı daha hassas kontrol edilebilme imkânı bulunan; doğal gazın yıllardır en ucuz yakıtlardan biri olarak kullanıldığını görebilmek mümkündür.

Doğalgaz nerelerde kullanılır, Başlıca olarak; doğalgaz kombi, doğalgazlı şofben, doğalgaz sobası, ocak, doğalgazlı fırın gibi ürünlerde düzenli şekilde kullanılmaktadır.

Doğalgaz nerelerde kullanılır
Doğalgaz nerelerde kullanılır

Doğalgaz Nedir

Metan, etan ve propan gibi hafif moleküler ağırlıklı hidro karbonhidratlardan oluşan ve renksiz kokusuz bir gaz olan doğalgaz nedir sorusunun cevabına bakacak olduğumuzda bu gazın havadan daha hafif bir gaz olduğunu görebiliyoruz.

Sizlere Türkiye’de doğalgaz rezervleri hakkında bilgi vermeden önce doğalgazın tanımını yapmak daha doğru olacaktır.

Kısaca doğalgaz yer altında bulunan fosil kaynaklı yanıcı bir gazdır. Petrol türevi de diyebiliriz. Önemi olarak petrolden sonra gelir. Doğalgazın yüzde 70’ini metan gazı oluşturmaktadır. Diğer bileşenleri ise; bütan, propan, etan, karbondioksit, helyum, hidrojen ve azottur.

Doğalgaz nasıl oluşur

Organik maddelerin yeryüzünün alt katmanlarında ve milyonlarca yıl süren doğal dönüşüm sonrasında oluştuğu bilinmektedir. Üstelik herhangi bir işlem görmesine gerek kalmadan kaynağından çıkarıldığı gibi kullanılması mümkün olabilmektedir.

Ancak doğal gazın yanabilmesi için havayla %5-15 civarında karışım yapılması gerekmektedir. Eğer bu oranın altında ya da üstünde karışım yapılması durumunda doğal gazın yanması mümkün olmayacaktır.

Ayrıca en iyi yanma oranı %9 doğalgaz ve &91 hava karışımı ile elde edilebilmektedir.

Doğalgaz Nasıl Oluşur
Doğalgaz Nasıl Oluşur

Doğalgaz İşlendiği Yerler

Antarktika dışında bütün dünya ülkelerinde doğalgaz üretilir. En büyük doğalgaz üreticisi Bağımsız Devletler Topluluğu’dur.  Türkiye’de doğalgaz işlendiği yerler hakkında şu şekilde bir sıralama yapabiliriz.

  • Trakya-Hamitbat (Trakya’da bulun Hamitabat Doğalgaz santrallerinde çıkartılan gaz işlenir.)
  • Mardin-Çamurlu

Doğalgaz için Trakya’daki çeşitli fabrikalar kullanılmaktadır. Dış ülkeden alınan doğalgazlar ise İstanbul ve Ankara gibi şehrin ulaşımı ve ısınması için kullanılır.

Türkiye’de Doğalgaz Nerede Çıkarılıyor?

Ülkemiz doğalgazların iletişimi bakımından oldukça önemli bir bölgedir. Azerbaycan, Rusya ve İran’dan çıkartılan doğalgazlar Türkiye’de bulunan boru hattıyla Afrika ve Avrupa gibi bölgelere ulaştırılmaktadır. Ülkemiz doğalgaz bakımından bu kadar önemli bir konumdaysa Türkiye’de doğalgaz nerede çıkarılıyor gibi bir soru aklınıza gelebilir.

Türkiye’de ilk doğalgaz Kırklareli’nin kurumlar bölgesin 1970 yılında çıkartılmıştır. Buradan çıkartılan doğalgaz çimento fabrikasında kullanılmıştır.

Trakya bölgesinde çok fazla doğalgaz çıkarılmaktadır. Aynı zamanda çıkartılan doğalgazlar buradaki fabrikalarda işlenmektedir.

Sırayla ülkemizde doğalgaz çıkarılan illerin listesi:

  • Tekirdağ
  • Adıyaman
  • Mardin
  • Edirne
  • İstanbul
  • Düzce
  • Kırklareli

Doğalgaz Rezervi En Çok Olan Ülkeler

Dünya’da doğal rezervi en çok olan ülkeler listesinde Ortadoğu bölgesi en başta. OPEC (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü)’nün yayımladığı rapora göre dünyadaki mevcut doğalgaz rezerv miktarı 202 trilyon 966 milyar metreküptür.

Doğalgaz rezervinin en çok bulunduğu ülkelerin başında İran 33 trilyon 500 milyar ile birinci sırada yer alırken, Katar, 24 trilyon 299 milyar ile ikinci sırada yer almaktadır.

Trilyon metreküp olarak ülkelerin doğalgaz rezervleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Doğalgaz Rezervi En Çok Olan Ülkeler
ÜLKE İŞLEM HACMİ
İran 33,5 trilyon metreküp
Katar 34,3 trilyon metreküp
Suudi Arabistan 8,6 trilyon metreküp
Birleşik Arap Emirlikleri 6,1 trilyon metreküp
Irak 3,2 trilyon metreküp
Umman 0,931 trilyon metreküp
Diğerleri 1,1 trilyon metreküp
Doğalgaz zehirlenmesi nedir

Pek çok gaz zehirlenmeye yol açıyor olsa da doğal gazın zehirlenmeye etkisi yoktur. Çünkü zehirlenmeye yol açan gazlarda karbonmonoksit (CO) bulunmaktadır ve CO hava ile yer değiştirdiği zaman zehirleyicidir. Ancak doğal gazda CO bulunmaması bu gazın zehirli olmamasını sağlamaktadır. Ancak sızıntı yapması durumunda havadan daha hafif olan bu gaz ortamın üst kısımlarında toplanacak ve bir süre sonra oksijen azlığı sebebi ile boğulmalara sebep olacaktır. Bu sebeple doğal gaz kullanılan ortamın havalandırılması gerekir.

İstanbul Kombi Servisi

Cesur Teknik kombi servis hizmetleri Isıtma soğutma iklimlendirme tesisat teknolojisi gaz yakıcı cihazlar teknik servisi olarak İstanbul ilçelerinde ve semtlerinde hizmetinizdedir.

Arçelik Bayrampaşa Servisi
Arçelik Gaziosmanpaşa Servisi

Kombi Teknik Servis

İstanbul Kombi Servisi Cesur teknik kombi servis hizmetleri web sayfasında; Doğalgaz Nedir, Doğalgaz özellikleri, Doğalgaz nerelerde kullanılır, Doğalgaz neden oluşur, doğal gaz özellikleri, doğalgaz nasıl oluşur, doğal gaz nedir, doğalgaz kombi, doğalgaz sobası, doğalgaz şofben, doğalgaz kombi yedek parça, doğalgaz nedir kısaca bilgiler sunulmuştur. Doğalgaz Nedir Doğalgaz özellikleri Doğalgaz nerelerde kullanılır. Doğalgaz, Doğal gaz, Dogalgaz, Dogal gaz, Doğalgaz, Doğal gaz, Dogalgaz, Dogal gaz, Doğalgaz, Doğal gaz, Dogalgaz, Dogal gaz, Doğalgaz, Doğal gaz, Dogalgaz, Dogal gaz, Doğalgaz nedir

Doğalgaz Nedir Doğalgaz özellikleri Doğalgaz nerelerde kullanılır

https://cesurteknik.com/ web sitesinde ki Doğalgaz Nedir Doğalgaz özellikleri Doğalgaz nerelerde kullanılır başlıklı yazı 3 Eylül 2015 tarihinde Doğalgaz kategorisinde yayımlandı.

Teknik Servis Hizmetleri

Klima Teknik Servisi

5 / 5 ( 2 votes )

Call Now ButtonHemen Ara